Radomka
Radomka jest lewobrzeżnym dopływem Wisły, dawniej zwana Radomierzą. Długość 98 km, dorzecze ponad 2000 km2. Radomka wypływa z Lasów Koneckich ok 4 km na południe od Przysuchy na wysokości ok 310 m n.p.m.. Na Radomce tuż po przyjęciu głównych dopływów (prawych) Szabasówki i Jabłonicy postawiono zaporę betonowo-ziemną, która utworzyła zbiornik w Domaniowie w celach retencyjnych i rekreacyjnych – o pow. ok 500 ha (700 ha przy maksymalnym napełnieniu); pojemność 11,5 mln m sześć. Wymiary: długość ponad 7 km, szerokość 1,2 km, linia brzegowa 15 km; śr. głębokość 2,3 m. Zbiornik jest drugim co do wielkości w województwie mazowieckim. Rzeka po zejściu z rejonu wzgórz płynie w dość szerokiej pradolinie będącej pozostałością po lądolodzie skandynawskim, który tu miał dłuższy postój związany ze Stadiałem Radomki. Ujście do Wisły na wysokości ok 160 m n.p.m. nieopodal Ryczywołu. Ważniejsze miejscowości nad Radomką: Przysucha, Wieniawa, Mniszek, Przytyk, Jedlińsk, Brzóza, Głowaczów, Ryczywół, Jastrzębia.Biuro Turystyki Kajakowej Spływanie z racji swojego położenia proponuje Państwu niewykorzystywany, a bardzo malowniczy i interesujący odcinek Radomki, której opis przedstawiamy poniżej.
Opis szlaku kajakowego Radomki
Odcinek od zapory w Domaniowie do hydroelektrowni przy stawach hodowlanych w Zameczku długości ok. 10 km, czas spływu 4 – 7 godzin.
- Spływ najwygodniej rozpocząć na wysokości brodu w miejscowości Domaniów ( dojazd od strony miejscowości Przytyk drogą asfaltową a przed sklepem po lewej stronie w Domaniowie skręcamy w lewo w drogę polną i po pokonaniu ok. 800 m dojeżdżamy do brodu na Radomce) ok. 800 m poniżej zapory. Teren za zaporą nie jest dostępny dla osób nie upoważnionych dlatego wskazane miejsce jest najwygodniejsze do wodowania kajaków i rozpoczęcia spływu.
- Rzeka płynie w kierunku północno – wschodnim w zasadzie prosto z niewielkimi łukami poprzez pola uprawne i łąki, brzegi wysokie porośnięte miejscami przez krzewy i czasami drzewa. Płynąc przy niskim stanie wody należy trzymać się nurtu co uchroni nas przed wysiadkami z kajaka na płyciznach. Po przepłynięciu około 2 km napotykamy kolejny bród na którym najlepiej przerzucić kajaki przez niewielkie spiętrzenie wykonane z ostrych kamieni.
- Po pokonaniu brodu rzeka przez ok. 1 km płynie w zasadzie prosto aż do mostu w miejscowości Stary Młyn. Pod mostem niewielki próg a poniżej pale drewniane starego mostu, lepiej nie spływać lecz skorzystać z przenoski dobijając przed mostem po prawej stronie i wodować kajaki za mostem po lewej.
- Rozpoczynamy najciekawszą część spływu gdyż rzeka wpływa w tereny leśne i dość mocno meandruje a za każdym następnym zakrętem możemy spodziewać się przeszkody w postaci zwalonego drzewa lub zatoru z gałęzi i bacznie należy przyglądać się temu co przed dziobem bo często możemy napłynąć na konary wystające tuż nad powierzchnię wody lub będące poniżej. Ta część trasy to około 2 km po czym ponownie wpłyniemy w pola i łąki.
- Rzeka meandruje płynąc bardziej na północ, po około 0,5 km na lewym brzegu można zauważyć zabudowania wsi Słowików by na jej wysokości płynąć obszernym lewym łukiem i przejść w prosty około 400 m odcinek na końcu którego dopływamy do spiętrzenia wykonanego z różnych betonowych elementów. Przed tą przeszkodą rzeka ma swój lewy kanał ale lepiej tam nie wpływać a rumowisko płyt lepiej obnieść lewą stroną ( 10 m).
- Płynąc dalej po ok. 400 m przepływamy pod metalową kładką dla pieszych i wpływamy do miejscowości Przytyk płynąc wzdłuż drogi wojewódzkiej 740 a następnie pod mostem tej drogi. Tuż za mostem jest nowa zbudowana w 2011 r. betonowa kładka dla pieszych. 200 m za kładką rzeka łączy się ze swą lewą odnogą można tam wpłynąć ale ilość śmieci zniechęci prawie wszystkich. W tym miejscu trzeba uważać na wędkarzy którzy często mają ustawione wędki na tak zwany grunt.
- Za Przytykiem rzeka kieruje się bardziej na wschód i spowalnia swój nurt co spowodowane jest jazem oddalonym o 2 km. Po drodze mijamy ścianę zabezpieczającą brzeg rzeki wykonaną z pali Larsena rzeka w tym miejscu ponownie ma swoją lewą odnogę ale my wybieramy główne koryto i dopływamy do stawów hodowlanych po prawej stronie oraz jazu i elektrowni w Zameczku. Tuż przed elektrownią po prawej stronie kończymy spływ , bardzo niewygodne brzegi każą ostrożnie opuszczać kajak.
Spływy na tym odcinku Radomki organizujemy wyłącznie dla grup powyżej 8 osób, a cena uzgadniana jest indywidualnie.
MAPA
Ważniejsze dopływy Radomki:
- Mleczna z Pacynką
- Leniwa z Narutówką
- Jastrzębianka
- Szabasówka z Jabłonnicą i Korzeniówką
- Tymianka