Spływ kajakowy rzeką Pilicą - Kajaki Pilica
Spływ kajakowy to niezwykłe przeżycie, którego każdy powinien choć raz doświadczyć. Aby była to niezapomniana wyprawa, pełna emocji, ale i zachwytów, warto przebyć rzekę, która ciągnie się wzdłuż interesującej okolicy. Warunek ten w 100% spełnia najdłuższy lewy dopływ Wisły. Pilica przecinająca południową oraz centralną Polskę to rzeka o długości 342 km. Jej średni spadek wynosi 0,5 promila. Dzięki temu jest ona znakomitym miejscem, by rozpocząć przygodę ze spływami kajakowymi.
Wyprawa Pilicą – czyli jak przygotować się na kajaki?
Wybierając się na kajaki po Pilicy, warto przygotować tzw. bagaż podręczny. Będzie on podróżował z Wami w łodzi, dlatego jego zawartość musi być dokładnie przemyślana. Przede wszystkim należy pamiętać, aby każdego dnia wyprawy mieć ze sobą wodę do picia i prowiant. Jedzenie powinno być energetyczne, dlatego polecamy zabrać owoce np. jabłka lub banany, czekoladę, kanapki. Zapewniamy Was, że przekąski przydadzą się na kajakach w czasie całodniowego wiosłowania po Pilicy.
Kolejnymi ważnymi rzeczami, które trzeba mieć, zwłaszcza w słoneczne dni, są krem z filtrem UV i kapelusz lub czapka z daszkiem. W ten prosty sposób uchronicie się przed poparzeniem i udarem słonecznym.
Super ważne – pamiętajcie o tym, aby odzież była najlepiej z materiałów szybkoschnących i dopasowana do panującej pogody. Natomiast dokumenty, pieniądze i telefon warto schować do wodoszczelnego opakowania. Wszystkie tobołki warto powiązać i przytroczyć do kadłuba. W ten sposób, gdy przytrafi się wywrotka na wodzie, rzeczy będą bezpieczne.
Wybierz się na kajaki po Pilicy – kilka słów o trasie
Ponieważ trasa nie jest wyjątkowo skomplikowana, pokonanie 25 km w ciągu jednego dnia, nie będzie stanowiło problemu nawet dla amatorów. Wobec tego przepłynięcie od Maluszyna do Mniszewa powinno zająć mniej więcej 10 dni.
Wokół Pilicy rozciągają się malownicze krajobrazy, z gęsto rozsianymi punktami zabytkowymi. Uczestnicy spływu mają możliwość zorganizowania biwaku m.in. w dawnej gajówce „Biały Brzeg”, w miejscowości Taras czy w słynącym z produkcji piwa mieście – Warka. Przepływając kajakiem przez takie fragmenty Pilicy, zobaczymy miejsca, jak np. Tomaszów Mazowiecki, można także podziwiać uroki rezerwatu „Niebieskie Źródła”. Słynie on z krystalicznie czystych wód zamieszkanych przez wiele gatunków ptactwa np. zimorodki, łabędzie nieme czy też kaczki krzyżówki. Warto również poznać historię tego przepięknego terenu. Sama rzeka Pilica natomiast charakteryzuje się drugą klasą czystości, tworząc liczne wyspy, rozlewiska, łuki oraz pętle. Dzięki temu układowi, trasa pokonana przez Państwa podczas spływu kajakiem Pilicą, z pewnością nie będzie nudna.